Doğal bir şelatör olan Spirulina’ya konulan önemli şartlar
09-10-2017

Dr. Pervin AY

Spirulina, mineraller ve vitaminler açısından zengin bir yosundur. Aynı zamanda doğal bir şelatördür,  yani vücuttaki ağır metalleri kaldırma ve vücuttan çıkartma kabiliyetine sahiptir. Tablet veya toz şeklinde, biyolojik açıdan aktif katkı maddesi olarak satılmaktadır.

İnternette, spirulina'nın faydaları üzerine yüzlerce makale mevcuttur. Aynı zamanda bağışıklığı artırır, kolestrolü düşürür ve fazla kiloları vermeye yardımcı olur. Ben bununla tartışmam. Ancak spirulina’nın, ne kadar kaliteli olursa olsun, ağır metaller içerdiği göz önüne alınmaz. Fabrikada üretim sürecinde dahi kirlenmeye maruz kalmaktadır. Diğer taraftan, yosunların sünger gibi zararlı maddeleri içine emdiği doğal çevre, denizler ve okyanuslar hakkında ise konuşmaya dahi gerek yoktur.

Örneğin, Çin'de bu konuda artık ciddi endişeler vardır. Devlet Gıda ve İlaç İdaresi, ülkede satılan spirulina katkı maddelerinde kurşun, cıva ve arsenik içeren kirleticilere sıkça rastlandığını bildirmiştir.

Öyleyse, bu katkı maddelerin insanlar tarafından alındığını ve bu insanların, vitaminlerle birlikte ağır metallerden de iyi bir porsiyon aldıklarını düşünün. Zararın yararı aştığı ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak, kirletilmiş spirulina kullanımı mide bulantısı, kusma, halsizlik, mide krampları ve ağır vakalarda karaciğer hasarına ve kalp ritim bozukluğuna neden olabilir.

Bu nedenle, sadece toksinler ve kirleticilerden arındırılmış, kontrolden geçmiş spirulina katkı maddesinin kullanılması gerekmektedir. Ürün arındırıldığında, ürünle birlikte sertifika verilir ve pakette “free of detrimental levels of mercury, cadmium, lead, PSB’s and other contaminants“ ("cıva, kadmiyum, kurşun, PSB'ler ve diğer kirleticilerin zararlı seviyelerden arındırılmıştır") notu bulunur.

Fakat bugüne kadar, spirulina gıda takviyelerini üreten hiçbir şirket, bu notu bildirmemektedir. Ne pahalı olanların, ne de uygun fiyatlı olanların ambalajında bulunmamaktadır.

Tabii ki, spirulina’lı katkı maddelerini satın alıp almayacağınıza karar vermek size kalmış. Ancak, bu makaleyi yazıyorum, böylece bu ilaçları almadan önce birazcık düşünebilirsiniz. Sağlığınıza zarar vermezler mi?

 

 

>