Bebeklerde epilepsinin hacamatla tedavisi
22-09-2017

Dr Pervin AY

2016 Araklık ayında, dirençli epilepsi tanısı konulmuş küçük Erol’un (2,5 aylık, adı değiştirilmiştir) velileri bana başvurdular. Hacamatla yapılacak tedavinin yardımcı olacağını umuyorlardı. Bebeğin epilepsi nöbetleri, doğumdan sadece bir ay geçince başlamış. Ebeveynleri, Denizli Devlet Hastanesine başvurmuş. Epikriz'e göre (hastalığın tıbbi geçmişine göre), hastaya infüzyon terapisi uygulanmış (serum takılmış). Benimle görüştüklerinde, çocuğa antiepileptik ilaçlar veriliyordu (bkz. Epikriz). Ancak buna rağmen nöbetler tekrarlanıyordu.

Tedaviye başladık. O sırada çocuğun beslenmesi karma şeklinde devam ediyordu. Bu nedenle, her şeyden önce, anneye glütensiz- kazeinsiz diyeti önerdim. Birkaç gün sonra bu diyeti, epilepsi için önerilen ketojenik diyetle değiştirdik, ancak bu diyet uymadı. Ve anne tekrardan glütensiz- kazeinsiz diyetine geri döndü.

Bunun yanı sıra, annenin diyetindeki lif ve doğal probiyotik oranını arttırdım. Ayrıca adsorbent (aktif karbon gibi maddedir, toksinleri emer) ilacı verdim. Çocuğun yapay beslenmesini (mama) ve takvime göre yapılacak aşıları tamamen kaldırdım.

Ben, çocuğa 1 seans ve anneye 2 seans hacamat uyguladım.

Anneden, gün içinde meydana gelen nöbetlerin sayısını tespit etmesini istedim. Ayrıca, annenin hastalığın başından itibaren tuttuğu önceki kayıtları eklemesini istedim (bkz. Tablo).

Tablodan da görülebileceği üzere, diyet ve probiyotiklerin uygulanması ve karma beslemeden vazgeçilmesi ile nöbetlerin sayısı keskin bir şekilde düşmüştür (6'dan 2-3'e düşmüştür).

Anneye ve çocuğa hacamat uyguladıktan sonra, nöbetlerin sayısı her geçen gün azaldı ve son nöbet, 25 Ocak'ta kaydedildi. Bu zaman içinde çocuk, nörolog tarafından reçete ile verilen ilaçları almaya devam etti.

Nöbetlerin Ocak ayında kesilmesinden sonra, çocuk, daha üç ay boyunca ilaç almaya devam etti ve bundan sonra ilaç dozunda tedrici bir düşüşe başladım, Nisan 2017'nin sonunda, en son verilen 0.2 mg Keppra'yı iptal ettim.

Tam olarak neyin işe yaradığını söyleyemem: diyet mi, detoks programı mı, hacamat mı, yoksa hepsi birlikte mi? Genel olarak, önemli olan bu değildir. Önemli olan, bu yılın Ağustos ayında normal bir EEG (elektroensefalografi) sonucunun, yani beyinde epileptik aktivitenin bulunmadığı sonucunun alınmasıdır. (bkz. Fotoğraf).

 

Sitedeki malzemelerinin kopyalanmasına, sadece kaynağa atıfta bulunma şartı ile izin verilir.

>