Ketojenik diyet
22-09-2017

Dr. Pervin AY

Ketojenik diyet, yüksek yağ içeriği ve düşük protein ve karbonhidrat içeriğine sahip özel bir diyettir. Bu diyet, metabolizma değişikliklerine bağlı olarak yağların parçalanması sonucunda oluşan keton adı verilen organik maddelerin oluşması nedeniyle Ketojenik olarak anılmaktadır. Bu ketonların antiepileptik etkisi vardır. Bu nedenle ketojenik diyet, en çok epilepsi hastası olan çocuklara önerilir. İlaçla yapılan tedavinin sonuç vermemesi ve nöbet sayısının azalmaması şartıyla uygulanır.

Geleneksel anlamda bir ketojenik diyetin, diyet olarak adlandırılması zordur. Örneğin, bu diyette sebzeler arka plana çekilir. Patates, mısır, bezelye, fasulye, bakliyatlar, yemek listesinden çıkarılır. Avokado dışındaki meyveler, içerdikleri doğal şekerler nedeniyle tamamen yasaklanmıştır. İlk sırada, yağlı gıdalar gelmektedir: bunlar hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, tereyağı, avokado, mayonez, ceviz, badem ve benzerleridir. 

Genellikle bir ketojenik diyete, hastanede, 24 saatlik açlık sonrası başlanır.

Birçok araştırma, ketojenik diyetin, ilaca dirençli epilepsi hastası olan çok sayıdaki çocukta nöbetleri azalttığını veya durdurduğunu ortaya koymuştur. Çocukların yarısından çoğunda, nöbet sayısı %50 oranında azalmıştır. Tam remisyon, hastaların yaklaşık %10-15'inde meydana gelmiştir.

Epilepsiye ilaveten, ketojenik diyet; Alzheimer hastalığı, otizm, diyabet ve çeşitli zihinsel rahatsızlıklarda pozitif bir etki göstermiştir.

Bununla birlikte, bir takım tartışmalı noktalara da değinmek isterim.

  1. Ketojenik diyetin uygulanması sonucunda sağlanan iyileşme yüzdesi hala çok küçüktür. Daha önce yazmış olduğum gibi, epilepsi ile remisyon, hastaların sadece% 10-15'inde görülür.
  2. İlk sonuçlar, diyetin ilk üç ayında görünür, ancak genel olarak diyetin 2 yıl boyunca uygulanması tavsiye edilir. Ketojenik diyet ise, özellikle söz konusu bir çocuksa, vücut için bir strestir.
  3. Uzun süreli diyet uygulanmasında, yan etkiler ortaya çıkabilir: bunlar kabızlık, böbrek taşları, kanda yüksek kolesterol, dehidratasyon, kilo almada yavaşlama, kemiklerin kırılmasıdır.

Her durumda, ketojenik diyet, ilk sırada, zayıflamaya yönelik bir diyet değildir. İnternet'te sıklıkla bu tür bilgilere rastlayabilirsiniz. Böyle bir diyet, sadece bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır.

 

Site malzemelerinin kopyalanmasına, sadece kaynağa atıfta bulunma şartı ile izin verilir.

>