OTİZMDE TESTLERİN YAPILASI

Temmuz, 2021

Otizmin biyomedikal tedavisine başlamaya karar verdiniz.  Çoğu veli benden hangi testlerin yapılmasını ister.  Ve ya ellerinde test sonuçlarıyla dolu kalın bir dosyayla geliyorlar ve bu testlere de ciddi bir para harcamış oluyorlar. Ne yazık ki, çoğu zaman bu testler gereksiz kalıyor, çünkü:

  • Testler bir kişinin metabolizmasının anlık fotoğrafını çeker. Halbuki bu metabolizma devamlı, her gün, her saat değişir.
  • Hiçbir test hastayla konuşma, onu gözlemleme ve muayene etmenin yerine geçemez.

 

Ancak, bu testlerin hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmez. Testler faydalı araçlardır, ancak titiz ve iyi gerekçelerle kullanılmaları gerekir.

Hangi testler kullanılmalı ? Her biyomedikal tedavi uygulayan hekimin kendi test listesi vardır.Pratiğimde kullandığım test listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genellikle programın başından itibaren, daha diyet ve takviye başlamadan

  1. ‘’SAÇ AĞIR METAL VE MİNERAL ANALİZİ’’  yaptırmaya öneriyorum.  Bu analiz saçtaki mineral ve toksik metal seviyesini gösterir. Non-invaziv ve ucuz olduğundan tabloyu daha koreksiyona girmeden görebiliriz, çünkü eklenen mineraller mineral statüsü değiştirecektir.  İstanbul Cerrahpaşa Adli Tıp Universitede 17 Temel Element, 11 Ağır metal bakılıyor. Bunun içinde çok önemli Lityum, Selenyum, İyot ve diğer minerallerin seviyeleri tespit elidir. İnstagramda öneçıkanlar dosyasında saçın nasıl kesildiğini, ne kadar uzunlukta olması gerektiğini, hesap bilgileri ve ilgili hemşirenin dahili numarasını kayit etmişim.

Önemli: saçlar bir gün önce yıkanmalı, temiz olmalı.

 

  1. DIŞKI MİKROBİYOTA ANALİZİ VE KOPROGRAM.  Bu test, hastanın dışkısındaki mikrobik floranın anlık resmini  verir.
  2.  ORGANİK ASİT ÜRE TESTİ. Bu üre testi bağırsaktaki mikroplarca üretilen, absorbe edilen ve üreyle dışarı atılan kimyasalları göstermektedir. Dolayısıyla, bu kişinin bağırsak florasında  patojenlerin türlerini göstermektedir.
  3. HEMOGRAM , BİYOKİMYA VE TİROİT PANELİ .
  4. KRİPTOPİROL ÜRE TESTİ. Kriptopirol anormal bağırsak florasının ürettiği ve kan dolaşımında absorbe edilen toksik kimyasallardır. Çinko, magnezyum ve B vitaminleri vicüdun kriptopirolleri metabolize etmesine yardımcı olduğu için bu sorunu çözebilir.
>