Süt ürünlerinde alternatif olarak kaju kreması
05-09-2017

Kronik hastalıkların ve sendromların tedavisinde glütensiz diyetin faydaları hakkında önceden yazmıştım. Glütensiz beslenme sisteminde neler yapılabileceğini ve yapılamayacağını da ayrıntılı olarak açıklamıştım.

 

Şimdi glütensiz ve kazeinsiz diyetin ne olduğuna dair birkaç söz söylemek isterim. Bu beslenme sisteminde, glüten ve kazein adlı iki proteini içeren ürünler beslenme listesinden çıkarılmaktadır. Yani, buğday ve çavdar unundan hamur işleri ve makarna, tahılların çoğu (karabuğday, pilav, darı ve kinoa hariç), süt ve süt ürünlerinin beslenme listesinden çıkarılması gereklidir.

Ancak glütensiz ve kazeinsiz diyette beslenmeyi nasıl çeşitlendirebiliriz? Sadece sağlıklı olmanın dışında, lezzetli de olan bir tatlıyı nasıl pişirirsiniz? Kaju fıstığı kreması, tatlı severler için gerçek bir buluş olacaktır.

 

 

Kaju kreması, kaju fıstığını suda bekleterek ve daha sonra mutfak robotunda öğüterek elde edilir. Nihai ürünün kıvamı, ne kadar su eklediğinize bağlıdır (lor peynire veya kremaya benzer kıvamda olabilir).

Kaju kremasını hazırlarken, kaju fıstığını iyice suda bekletmek çok önemlidir. Bu şekilde daha sonra blenderdeki işlem daha başarılı olacaktır. Kavrulmuş kaju fıstıklarının arzulanan nötr tadı vermeyeceğini,  ayrıca karıştırmayı zorlaştıracağını dikkate almak gerekir. Hazır krema hava almayacak şekilde kapatılmalı ve buzdolabında 4-5 gün saklanmalıdır.

Kaju kreması, krema yerine kremalı çorba ve tatlılara eklenebilir. Sebze yemekleri dahil olmak üzere, en sevdiğiniz yemekler için sos olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda, kremanın daha sıvı bir halde hazırlanması ve baharat, tuz ve limon suyu ile tatlandırılması gerekecektir.

 

Kaju kreması (temel tarifi)

2 bardak kaju fıstığını, akşamdan suda ıslatın. Sabah suyu boşaltın ve kaju fıstıklarını mutfak robotuna koyun. Öğütün. Motor çalışırken, temiz soğuk su ekleyin (istenen kıvama bağlı olarak, bir bardak veya daha fazla su ekleyin). Gerekli olduğunda, fıstık kütlesini duvarlardan sıyırmak için robotu durdurun.

Daha sonra kremaya şunları ekleyebilirsiniz:

• Tatlılar için: bal veya akçaağaç şurubu;

• Ekşi krema için: tuz ve limon;

• Pastaların tatlı kremaları veya krep sosları için: kakaolu toz ve vanilya.

Örneğin ben kaju kremasına tarçın, vanilya ve bal eklerim. Meyveler üzerinde tatlı sos olarak kullanıyorum. Veya mus köpüğü elde etmek için blenderde çilekle karıştırıyorum. Kaju ve diğer fıstıklardan nasıl süt yapılır, buradan okuyabilirsiniz.

 

Makalenin hazırlanmasında, rusamdiet.org sitesindeki bilgiler kullanılmıştır.